Inteligentne systemy okablowania

 

domNET

System dom NET to inteligentny system okablowania domów jednorodzinnych i mieszkań, przeznaczony dla indywidualnego inwestora. Za pośrednictwem domNET-u telewizję, telefon, internet i każdy inny przekaz elektroniczny skierujesz w dowolne miejsce swojego domu. Możesz korzystać z wielu funkcji systemu, które dopasujesz do własnych potrzeb. Już na etapie projektowania domu warto rozwiązać problem połączenia go ze światem mediów elektronicznych. Poczuj się komfortowo we własnym domu.

Połączenie urządzeń przez jedną sieć to możliwość lepszej komunikacji w obrębie domu oraz dowolnego zarządzania różnymi mediami. Wzrostowi standardu życia wielu polskich rodzin, jaki obserwujemy w ostatnich latach, towarzyszy pojawienie się w domach dużej liczby coraz to nowych i coraz wyższej klasy urządzeń. A każde z nich wymaga dodatkowych przewodów.

Receptą na "kablowe spaghetti" i kłopotliwe prowadzenie różnych przewodów często z naruszeniem elewacji wewnętrznych, jest propozycja zainstalowania w budynku mieszkalnym okablowania strukturalnego, i to najlepiej we wczesnym etapie budowy. Do tej pory okablowanie strukturalne kojarzone było głównie z biurowcami, gdzie duża rotacja pracowników i stanowisk pracy stwarza potrzebę łatwego dostępu do wielu rożnych usług komunikacyjnych. Okazuje się jednak, iż coraz bardziej uzasadnione staje się przeniesienie idei okablowania na grunt budownictwa prywatnego.

System domNET umożliwia przesyłanie sygnału video do dowolnego odbiornika telewizyjnego bez konieczności przenoszenia sprzętu. Pozwala na budowę wewnętrznej sieci telefonicznej i rozszerzenie jej o usługi takie, jak domofon czy interkom. Jeśli w domu znajdują się dwa komputery, mamy możliwość utworzenia sieci komputerowej i swobodnego przesyłu danych między urządzeniami.

To tylko najprostsze przykłady korzyści, jakie przynosi zastosowanie systemu okablowania. Obejmuje on takie urządzenia i usługi, jak telewizja naziemna, satelitarna i kablowa, magnetowid, komputer, telefon, fax, ISDN, domofon, telewizja dozorowa. Cała idea systemu polega na objęciu domu pewną strukturą kablową, pozwalającą na rozprowadzanie sygnałów generowanych z domowego sprzętu elektronicznego za pomocą połączeń i przełączeń dokonywanych w skrzynce głównej domNET, stanowiącej "mózg systemu". Zestaw do budowy okablowania to wspomniana skrzynka podtynkowa, 2 rodzaje kabla oraz gniazda przyłączeniowe.

Instalacja systemu okablowania domów i mieszkań domNET jest bardzo prosta. Pierwszym etapem jest zaplanowanie, jakie usługi i w jakich pomieszczeniach domu mają być dostępne. Następnie należy zainstalować w wybranych pomieszczeniach odpowiednie gniazda przyłączeniowe. Mają one budowę modularną i mogą być zintegrowane z innymi typami gniazd. Istotne jest również odpowiednie rozprowadzenie kabli łączących gniazda ze skrzynką domNET.

Kolejny etap to konfiguracja i zarządzanie systemem. Polega ono na odpowiednim połączeniu ze sobą gniazd na panelu krosowniczym w skrzynce głównej. Używa się w tym celu krótkich przewodów krosowniczych, dostarczonych razem z zestawem. Połączeń dokonywać można według własnych potrzeb, np. udostępniając w pokoju gościnnym sygnał telefoniczny i telewizyjny, a w pokojach dziecięcych tylko telefoniczny.

Dla wielu użytkowników częste zmiany i aktywne zarządzanie systemem będzie najistotniejsze; dla innych – samo przygotowanie domu pod planowane nowe usługi i media. Dla wszystkich jednak niewątpliwą korzyścią jest estetyczność i funkcjonalność pomieszczeń. Jedno stanowisko z gniazdami przyłączeniowymi w pomieszczeniu, do którego doprowadzamy wszystkie media; żadnych dodatkowych instalacji i prowadzenia kabli przy dodawaniu nowych urządzeń.
 

więcej informacji

Dystrybucja sygnału TV

Instalacja dom NET umożliwia podłączenie do sieci następujących źródeł sygnałów: anteny telewizji satelitarnej, anten telewizji naziemnej, anteny radiowej, sygnału telewizji kablowej, sygnału z magnetowidu, odtwarzacza DVD oraz kamer monitorujących.

Instalacja wykorzystuje kabel koncentryczny wysokiej częstotliwości o impedancji 75 Ohm i paśmie przenoszenia do 2,4 GHz.

Prostsza i tańsza instalacja ze wzmacniaczem i sumowaniem sygnału RTV i sygnału zwrotnego SAT, umożliwia odbiór dowolnych programów telewizji naziemnej oraz programów radiowych w każdym rozdzielczym punkcie przyłączeniowym. Umożliwia również dystrybucję tego samego programu telewizji satelitarnej oraz sygnałów z magnetowidu i odtwarzacza DVD do wszystkich rozdzielczych punktów przyłączeniowych. Jego zmianę można dokonać tylko w tunerze satelitarnym, magnetowidzie lub DVD podłączonym do głównego punktu przyłączeniowego.

Możliwa jest również budowa sieci z wykorzystaniem multiswitcha. Urządzenie umożliwia odbiór dowolnego programu telewizji satelitarnej w dowolnym gniazdku. Warunkiem koniecznym jest, aby każdy taki punkt wyposażony był w tuner telewizji satelitarnej.

Zastosowanie:

 • telewizja naziemna i radio w całym domu,
 • telewizja satelitarna w całym domu,
 • telewizja kablowa w całym domu,
 • dystrybucja video w całym domu.

więcej informacji

Telekomunikacja

W systemie dom NET wejściowy kabel x-parowy zakończony jest na łączówce rozłącznej 2/10 wewnątrz skrzynki krosowej dzięki temu możliwe jest wielokrotne zrównoleglenie jednej pary na łączówce oraz zbudowanie instalacji o topologii gwiazdy z możliwością doprowadzenia sygnału telefonii analogowej do dowolnego rozdzielczego punktu przyłączeniowego zakończonego złączem RJ45.

Sygnał telefoniczny z łączówki rozłącznej 2/10 przenosi się kablem krosowym na panel z gniazdami RJ45, na których zakończone są skrętkowe kable 4-parowe rozprowadzone po budynku.

Wewnątrz skrzynki krosowej domNET możliwe jest zainstalowanie małej centralki abonenckiej, która będzie umożliwiała zestawiania połączeń wewnętrznych. Zastosowanie centralki, w porównaniu do instalacji o topologii gwiazdy, zapobiega sytuacji, w której we wszystkich podłączonych telefonach słychać tę samą rozmowę telefoniczną.

W przypadku instalacji telefonii cyfrowej ISDN, podstawowym elementem jest zakończenie sieciowe NT, które można połączyć z gniazdami RJ45 przy pomocy kabli połączeniowych RJ-K45 – RJ-K45.

Połączenie umożliwia doprowadzenie dwóch szyn S0 i dwóch sygnałów analogowych z zakończenia sieciowego NT do wybranych rozdzielczych punktów.

Wewnątrz skrzynki krosowej domNET możliwa jest instalacja centrali abonenckiej ISDN. Przy tych samych zaletach, które posiada centralka analogowa, umożliwia ona dodatkowo jednoczesne realizowanie dwóch połączeń zewnętrznych. Wynika to z możliwości linii cyfrowej ISDN o oznaczeniu 2B+D.

Zastosowanie:

 • linie telefoniczne analogowe,
 • zwielokrotnione linie analogowe,
 • cyfrowe linie telefoniczne ISDN,
 • linie transmisji danych xDSL (Internet).

więcej informacji

Komputery

System dom NET jako centralny element sieci komputerowej traktuje przełącznik umieszczony na półce wewnątrz skrzynki krosowej. Standardowym wyposażeniem zestawu domNET jest koncentrator firmy KTI o oznaczeniu KE-5T. Jest to urządzenie 5-portowe 10BASE-T wraz z portem UPLINK dla łatwej rozbudowy w przypadku budowy większej sieci.

Koncentrator można połączyć z gniazdami RJ45 przy pomocy kabli połączeniowych RJ-K45 – RJ-K45.

Instalacja umożliwia również połączenie dwóch komputerów podłączonych do dowolnych punktów rozdzielczych bez użycia przełącznika. Należy wówczas dokonać połączenia dwóch gniazd RJ-K45 wewnątrz skrzynki krosowej przy pomocy kabla połączeniowego RJ-K45 – RJ-K45 z przeplotem.

Wewnątrz skrzynki krosowej domNET możliwa jest instalacja centrali abonenckiej ISDN. Przy tych samych zaletach, które posiada centralka analogowa, umożliwia ona dodatkowo jednoczesne realizowanie dwóch połączeń zewnętrznych. Wynika to z możliwości linii cyfrowej ISDN o oznaczeniu 2B+D.

Zastosowanie:

 • sieć komputerowa,
 • wspólne korzystanie z drukarek i oprogramowania,
 • dostęp do Internetu przez linię telefoniczną albo przez TV kablową.

więcej informacji

Bezpieczeństwo

System domNET umożliwiaja podłączenie do sieci kabli koncentrycznych dowolnej ilości kamer monitorujących. Poprzez wykorzystanie modulatorów obraz z dowolnej kamery jest widoczny na każdym telewizorze na zaprogramowanym kanale. Istnieje możliwość przesyłania obrazu z kamer zewnętrznych, wideobramofonu lub kamery umieszczonej w pokoju dziecięcym.

Zastosowanie:

 • kamery nadzorujące wewnętrzne,
 • monitorowanie wewnętrzne,
 • obserwacja dzieci.

więcej informacji